Cena gazu ziemnego to ważny parametr dla wielu gospodarstw domowych w Polsce. Szczególnie zwracają na niego uwagę Ci, którzy ogrzewają nim swoje domy. W artykule przeanalizuję aktualne ceny gazu ziemnego oraz wszystkie dodatkowe opłaty, które mają wpływ na nasze rachunki za dostawy tego błękitnego paliwa.

Opłaty

Na rachunku za gaz znajdziemy 4 opłaty:

  • za paliwo – Ilość pobranej energii w formie gazowej pomnożona przez cenę jednostkową 
  • abonament – stała opłata ponoszona niezależnie od zużycia gazu ziemnego
  • dystrybucja (opłata stała) – koszt utrzymania infrastruktury, która dostarcza nam gaz. Nie zależy od zużycia paliwa. Jest różna w poszczególnych regionach kraju.
  • dystrybucja (opłata zmienna) – również koszt utrzymania infrastruktury. Wysokość opłaty jak nazwa wskazuje jest zmienna. Płacimy tym więcej im więcej gazu zużyjemy w danym miesiącu.
Dwie pierwsze opłaty trafiają do SPRZEDAWCY gazu( płacimy za paliwo), dwie pozostałe do DYSTRYBUTORA (odpowiedzialnego za infrastrukturę, która ten gaz dostarcza).
Fragment faktury za gaz oraz poszczególne opłaty

Przeliczenie m3 na kWh

Obecny system obliczania opłaty za paliwo gazowe uwzględnia tzw. współczynnik konwersji. Współczynnik ten bierze pod uwagę ilość energii jaką niesie ze sobą 1m3 gazu, która trafia do naszej instalacji. W poszczególnych regionach kraju skład gazu może nieznacznie się różnić. Przez ten fakt możemy otrzymać inną ilość energii cieplnej spalając 1 m3 gazu w Warszawie oraz spalając 1m3 gazu w Krakowie . Współczynnik konwersji umożliwia nam w związku z tym łatwe porównanie poszczególnych sprzedawców. Płacimy za energię, którą dostarcza nam sprzedawca gazu w każdym metrze sześciennym.

Ilość energii [kWh] = Ilość gazu [m3] x współczynnik konwersji [kWh/m3]

Przykład:
Zużycie gazu: 37 m3

Ilość energii = 37 m3 x 11,242 kWh/m3 = 415,95 kWh

Wartość współczynnika konwersji musi być obowiązkowo podana na fakturze za gaz. Tam możemy go znaleźć w razie chęci dokonania obliczeń.

Aktualne ceny gazu ziemnego

Cena gazu ziemnego zależy od tego do jakiej grupy taryfowej zostaliśmy przypisani. W przypadku PGNiG dostępnych jest kilka taryf zależnych od ilości zużytego gazu ziemnego.

Taryfy

ZUŻYCIE GAZU DO 300 m3/rok
(np. kuchenka gazowa)


Do wyboru mamy taryfy:
W-1.1: Liczba okresów rozliczeniowych: 1
W-1.2: Liczba okresów rozliczeniowych: 2
W-1.12T: Liczba okresów rozliczeniowych 1 + liczba odczytów licznika: 12

ZUŻYCIE GAZU 300 DO 1200 m3/rok
(np. kuchenka + piec gazowy CWU)

Do wyboru mamy taryfy:
W-2.1: Liczba okresów rozliczeniowych: 1
W-2.2: Liczba okresów rozliczeniowych: 2
W-2.12T: Liczba okresów rozliczeniowych 1 + liczba odczytów licznika: 12

ZUŻYCIE GAZU 1200 DO 8000 m3/rok
(np. kuchenka+piec gazowy CO+CWU)

Do wyboru mamy taryfy:
W-3.6: Liczba okresów rozliczeniowych: 6
W-3.9: Liczba okresów rozliczeniowych: 9
W-3.12T: Liczba okresów rozliczeniowych 6 + liczba odczytów licznika: 12

ZUŻYCIE GAZU POWYŻEJ 8000 m3/rok


Do wyboru jest jedna tarfya:
W-4: Liczba okresów rozliczeniowych: 12

Ceny po stronie sprzedawcy gazu

Zgodnie z taryfą obowiązującą w PGNiG od 01.07.2020 do 31.12.2020 w rachunku za gaz zapłacimy:
  • za paliwo (gaz) W taryfach od W-1 do W-4 to w zaokrągleniu 0,11 zł/kWh
  • Miesięczny abonament Jest różny dla każdej taryfy i wynosi od 4,06 zł/m-c do 19,50 zł/m-c. Najtańszy abonament jest w taryfie W-1.1 stopniowo zwiększając się i osiągając maksimum w taryfie W-4.
Powyżej zostały podane ceny brutto (zawierające podatek VAT)

Ceny po stronie dystrybutora gazu

Jak było wspomniane na początku istnieją też opłaty za dystrybucję. Paliwo gazowe musi zostać w jakiś sposób do nas dostarczone, a utrzymanie przewodów oraz urządzeń gazowych kosztuje. W związku z tym na rachunku dla taryf od W-1 do W-4 znajdziemy dodatkowo:

  • opłatę dystrybucyjną stałą wahającą się od 3,83 zł/m-c do 210,43 zł/m-c
  • opłatę dystrybucyjną zmienną mieszczącą się w zakresie 5,80 gr/kWh do 3,10 gr/kWh

Tak jak i wcześniej podane stawki zawierają 23% podatku VAT. Opłaty te są różne dla poszczególnych regionów Polski. Powyżej zaprezentowane są ceny dla mieszkańców regionu Tarnowskiego.

Całkowita cena gazu

ceny gazu

Jak jest zatem średnia całkowita cena gazu uwzględniająca opłaty po stronie sprzedaży i dystrybucji? Patrząc na powyższe nie jest to takie proste do określenia. Dla każdego przypadku będzie to inna wartość.

Do obliczeń weźmiemy dom o powierzchni 140 m2, w którym wykorzystywana jest kuchenka gazowa oraz dwufunkcyjny piec gazowy (ogrzewanie+ciepła woda użytkowa). Dom położony jest w Krakowie.

Ilość zużywanego gazu rocznie: 1 825 m3/rok –> wybieramy taryfę W-3.6

Współczynnik konwersji odczytany z faktury: 11,252 kWh/m3
Ilość energii = 1 825 x 11,252 = 20 535 kWh/rok.

W excelu zostały uwzględnione opaty za sprzedaż oraz dystrybucję:

ile kosztuje 1m3 i 1kWh gazu

Na podstawie wykonanych obliczeń widzimy, że dla tego przypadku całkowita cena gazu ziemnego wynosi: 0,17 zł/kWh lub też w innej jednostce 1,92 zł/m3.

Na zakończenie

Na koniec z ciekawości obliczyłem jaką część stanowi opłata dla sprzedawcy(jego możemy zmienić) oraz dystrybutora gazu(jest stały). Okazało się, że opłaty związane z zakupem paliwa gazowego stanowią blisko 70% naszego rachunku. Daje to do myślenia bo w tej właśnie części możemy uzyskać spore oszczędności. PGNiG to nie jedyna firma sprzedająca gaz i możemy ją zmienić na tańszą. Na terenie Polski działa kilkadziesiąt firm, które również zajmują się sprzedażą błękitnego paliwa. Zapisując się do Klubu Taniej Energii dostaniesz informacje o innych atrakcyjnych dla Twojego portfela możliwościach.

Udostępnij artykuł
  • Post category:Gaz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze