Odczyt stanu licznika gazu to prosta i szybka czynność. Niekiedy zdarza się, że jesteśmy zobligowani, żeby odczytać oraz spisać stan naszego gazomierza. Osoby, które nigdy nie musiały tego robić często zastanawiają się jak prawidłowo wykonać tą czynność oraz które cyfry z licznika gazu podajemy- tak by nie narazić się na błędnie wystawione faktury.

Licznik gazu ziemnego

Licznik gazu czyli inaczej gazomierz to urządzenie, które bardzo precyzyjnie podaje ilość gazu jaka przez niego przepłynęła. Umożliwia rozliczanie się z naszym sprzedawcą oraz dystrybutorem ze zużytego gazu ziemnego. W naszych gospodarstwach domowych stosuje się najczęściej gazomierze tzw. miechowe. Taki gazomierz działa na zasadzie opróżniania i napełniania się na przemian miechów. Następnie korbowód przenosi ruchy tych miechów na urządzenie zliczające przepływ. Dzięki temu patrząc na nasz licznik możemy zauważyć, że cyfry podczas pobierania paliwa gazowego zmieniają się.

Pod tym adresem można zobaczyć dokładniej jak działa najbardziej popularny domowy gazomierz.

Jak odczytać i spisać stan licznika gazu?

Odczyt i spisanie licznika gazowego jest bardzo proste. Po otwarciu skrzynki gazowej naszym oczom ukaże się gazomierz. Na przedniej ściance licznika, za szybą możemy zobaczyć wiele nic nie mówiących zwykłej osobie oznaczeń. Są tam m.in. informacje o klasie gazomierza, maksymalnym ciśnieniu roboczym, zakresach temperatur gazu i otoczenia, informacje o przepływie minimalnym i maksymalnym oraz numer licznika. 

To co nas interesuje czyli stan licznika to wcześniej już wspomniane “zmieniające się cyfry”. Spisując stan licznika najważniejsza jest przede wszystkim liczba przed przecinkiem (zaznaczona na zdjęciu poniżej na żółto). Taką wartość podajemy gazowni. W naszym przypadku to 18 903 metrów sześciennych (m3). Po przecinku jest informacja o dziesiętnych, setnych oraz tysięcznych częściach metra sześciennego i miałaby nieznaczny wpływ na faktury jakie opłacamy. Nikt w związku z tym nie wymaga od nas, aby podawać te wartości. W przypadku, gdy cyfry po przecinku wskazują pół metra sześciennego lub więcej możemy zaokrąglić nasz odczyt w górę.

Jak odczytać licznik gazu. Stan oraz numer. Cyfry, które podajemy.
Stan oraz numer licznika gazu

Część osób może również korzystać z liczników elektronicznych. Należy wówczas podać liczbę jaka wyświetla się obok jednostki miary jaką są metry sześcienne (m3).

Na podstawie różnicy między obecnym oraz poprzednim odczytem my oraz nasz sprzedawca gazu jesteśmy w stanie ustalić ile gazu zostało zużyte w danym okresie.

Numer licznika gazu

Część czytelników może zadawać sobie również pytanie gdzie jest numer licznika gazu. Numer ten jak to wcześniej zostało wspomniane znajdziemy oczywiście na gazomierzu. Składa się on z 8 cyfr. Najczęstsze jego oznaczenie to “Nr” lub “Nr fabr.”. Na zdjęciu powyżej numer licznika został oznaczony na niebiesko. Numer gazomierza podany jest również w każdej fakturze za gaz.

Udostępnij artykuł
  • Post category:Gaz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze